Forcat e armatosura të Bolivisë u tërhoqën nga pallati presidencial në La Paz dhe gjenerali Juan Jose Zuniga u arrestua pasi presidenti Luis Arce kritikoi një përpjekje grusht shteti kundër qeverisë dhe bëri thirrje për mbështetje ndërkombëtare. Njësitë ushtarake të udhëhequra nga Zuniga ishin mbledhur në sheshin qendror Plaza Murillo, shtëpia e pallatit presidencial dhe Kongresit. Ushtarët u tërhoqën së bashku me një autokolonë mjetesh të blinduara, ndërsa qindra mbështetës të presidentit Arce dolën në sheshin përpara pallatit qeveritar, duke valëvitur flamuj bolivianë dhe duke brohoritur.

Presidenti Arce dënoi përpjekjen për grusht shteti, duke i bërë thirrje publikut të organizohet dhe të mobilizohet për demokracinë. “Ne nuk mund të lejojmë përsëri përpjekjet për grusht shteti për të marrë jetë,” tha ai në një mesazh televiziv drejtuar vendit nga brenda pallatit presidencial.

Brenda pallatit presidencial u betua José Wilson Sanchez si komandant ushtarak. Ai bëri thirrje për rivendosjen e qetësisë dhe rendit. “Unë urdhëroj që i gjithë personeli i mobilizuar në rrugë të kthehet në njësitë e tyre. Ne lutemi që gjaku i ushtarëve tanë të mos derdhet,” tha Sanchez.

Drejtuesit e sindikatës më të madhe të Bolivisë dënuan përpjekjen për grusht shteti dhe shpallën një grevë pa afat të organizatave sociale dhe të punës në La Paz, për t’i dalë në mbrojtje qeverisë. Incidenti u prit me kritika të ashpra nga presidenti i Kilit, udhëheqësit e Hondurasit dhe ish-udhëheqës të tjerë bolivianë, si dhe nga Organizata e Shteteve Amerikane. Tensionet janë rritur në Bolivi përpara zgjedhjeve të përgjithshme që do të mbahen në 2025, me ish-presidentin majtist Evo Morales që planifikon të kandidojë kundër ish-aleatit Arce, duke krijuar një përçarje të madhe në partinë socialiste në pushtet dhe pasiguri më të gjerë politike dhe sociale.

Shumë nuk duan një rikthim të Morales, i cili qeverisi nga 2006-2019 kur u rrëzua mes protestave të përhapura dhe u zëvendësua nga një qeveri e përkohshme konservatore. Arce më pas fitoi zgjedhjet në 2020. Përpara sulmit në pallatin presidencial, Zuniga iu drejtua gazetarëve në shesh dhe përmendi zemërimin në rritje në vendin i cili po lufton me një rënie ekonomike me dhe presionin mbi monedhën vendase ndërsa eksportet e gazit në rënie drastike.

Klan News